Kodsan-Caleffi la nuova joint-venture all'interno del gruppo C+

IN TURKEY / CALEFFI İÇİN TÜRKİYE’DE YEPYENİ BİR FIRSAT

Date

Thanks to the cooperation between CALEFFI, world class manufacturer of top-quality components for hydronic systems and KODSAN. Turkish leader in production of domestic hot water and solar water heaters.

At the end of 2013, the new company, KODSAN CALEFFI was founded.

KODSAN established in 1985, is based in Ankara and performs its services in an integrated facility of 7.000 m² with more than 100 employees.

 

 

CALEFFI established in 1961, is recognized as the leader in the production of made in Italy components for domestic and industrial heating, air conditioning and plumbing systems.

KODSAN CALEFFI, based in Ankara, not only represents a commercial and technical business venture, but it reflects the commitment of both partners to become an important player in the Turkish market.


Hidronik sistemler için dünya çapında en yüksek kalite bileşen üreticisi Caleffi ile Türkiye’nin ilk ve en büyük emaye kaplı boyler, akümülasyon tankı ve güneş enerjisi tankı üreticisi Kodsan’ın ortaklığı sayesinde 2013’ün sonunda, yeni şirket Kodsan Caleffi kurulmuş oldu.

1985’te faaliyetine Ankara’da başlayan Kodsan, 7.000m2 kapalı alanda kurulu entegre fabrikası ve 100’ün üzerinde deneyimli çalışanı ile yüksek üretim kapasiteli hizmet vermektedir.

1961’de kurulan Caleffi, evsel ve endüstriyel ısıtma, klima & havalandırma ve sıhhi tesisat sistemleri için İtalyan yapımı bileşenler üretiminde lider firmadır.

Ankara merkezli Kodsan Caleffi ise sadece ticari ve teknik bir iş ortaklığı olmanın çok ötesinde, ortakların Türkiye pazarında önemli ve kalıcı bir oyuncu olma konusundaki kararlığını yansıtmaktadır.

 

Visit us in ISK SODEX 2014: Hall 8 - Stand A12.
Bizi ISK SODEX 2014 fuarında ziyaret edin : Salon 8 – Bölüm A12.

Contact KODSAN-CALEFFI at / Kodsan Caleffi’ye ulaşmak için
Organize Sanayi Bölgesi Karamanlılar Cd. No. 10, Sincan - 06935
Ankara (Turkey)

Tel. +90 312 267 0767
Fax. +90 312 267 0554

General Manager / Genel Müdür: Mr. Serkan Sungun - serkan.sungun@kodsancaleffi.com