10 Luty 2020

Zabezpieczenie powietrznych pomp ciepła

Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić środowisku naturalnemu. W ostatnim czasie jest to niezwykle często poruszany temat. Coraz głośniej mówi się o tym, jak negatywny wpływ my ludzie mamy na środowisko naturalne i co każdy z nas może zrobić, aby choć w niewielkim stopniu zminimalizować ten stan rzeczy. My jako grupa Caleffi od początku naszej działalności staramy się być „zieloni” – w końcu to nasz kolor firmowy. 

Poczynając od stosowania najnowszych rozwiązań w zakresie oczyszczania powietrza, które zobaczyć można podczas zwiedzania zakładów Pressco, poprzez stworzenie specjalnego systemu zarządzania odpadami powstającymi w trakcie pracy naszych zakładów do tak z pozoru prozaicznych gestów jak zmiana kubeczków w automatach z kawą z plastikowych na biodegradowalne. 

Kroki, które na co dzień podejmujemy jako producent ma wymierny wpływ na środowisko naturalne, ale nie tylko wielcy mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Wiele również zależy od naszego indywidualnego podejścia. Jedną z rzeczy, którą może zrobić każdy z nas jest ograniczenie zużycia energii w naszych domach chociażby poprzez zastosowanie urządzeń bazujących na energii odnawialnej takich jak pompy ciepła typu powietrze - woda współpracujące z panelami fotowoltaicznymi. 

Od kilku lat obserwujemy ciągły wzrost zastosowania pomp ciepła jak źródła energii i pomimo że daleko nam jeszcze do takich krajów jak na przykład Francja w tym zakresie to kurs który obraliśmy jest bardzo obiecujący. 

W szerokiej ofercie produktów firmy Caleffi nie mogło zabraknąć również tych dla instalacji gdzie zastosowano właśnie powietrzne pompy ciepła.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest urządzenie zabezpieczające przed zamrożeniem czynnika w obiegu w przypadku braku zasilania elektrycznego. 

Mowa tutaj o produkcie z serii 108.

108 - Zawór antyzamarzaniowy 

 

Zawór antyzamarzaniowy wyposażony jest w specjalnie skalibrowany wkład termostatyczny, który otwiera upust wody kiedy temperatura czynnika w zaworze spadnie poniżej 3 °C. Woda wykapuje w dolnej części, co wymusza jej ruch w zewnętrznym odcinku instalacji. Wkładka termostatyczna zamyka upust przy temperaturze  4 °C.

Ilość wody, która wypływa z instalacji, jest uzależniona od wielu zmiennych takich jak:

  • temperatura zewnętrzna
  • długość odcinków zewnętrznych
  • jakość izolacji
  • temperatura wody w instalacji

Poniżej przedstawiono w tabeli przykładowe ubytki wody w instalacji w czasie pracy zaworu.



Warunki odniesienia:

  • prosty odcinek przewodu (Ø12 mm, długość 1 m) zlokalizowany na zewnątrz budynku;
  • temperatura wody w budynku 18 °C.

 

Poniżej przedstawiamy symulację pracy zaworów w instalacji:



Praca z zaworem automatycznego napełniania





Praca bez zaworu automatycznego napełniania





Dla prawidłowego zadziałania zaworu niezwykle istotne jest jego odpowiednie umiejscowienie względem innych elementów.

Poniżej przedstawiamy sposób montażu zaworów:

Niedozwolone zastosowanie:





 

Uwagi montażowe

Zawory należy zawsze montować w pozycji pionowej. 

Należy zostawić co najmniej 15 cm odstępu od podłoża, aby lód który może tworzyć się pod zaworem, nie blokował w ten sposób odpływ wody z zaworu.

Należy pozostawić odstęp pomiędzy zaworami minmum 10 cm.

Zawory należy bezwzględnie pozostawić bez izolacji.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z działem technicznym firmy Caleffi.

 

Kategorie, w których pojawia się
OZE
Komentarze do postów na blogu
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.