20 Wrzesień 2022

Poznaj nasz odpowietrznik a poznasz nas

Odpowietrznik automatyczny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia instalacji. Zadaniem tego elementu jest usunięcie powietrza w fazie napełniania oraz pracy instalacji. Aby móc realizować drugą z wyżej wymienionych funkcji, odpowietrznik musi być zamontowany w miejscu, gdzie w sposób naturalny gromadzić się będzie powietrze (np.  na zakończeniu pionu). Ten niepozorny elementy pełni niezwykle odpowiedzialne zadanie w systemie, ponieważ nieusunięte powietrze może prowadzić do obniżenia sprawności wymiany ciepła, być przyczyną rozwoju korozji, jak również wpływać na głośną pracę instalacji

Firma Caleffi od początku swojego istnienia zajmuje się produkcją elementów przeznaczonych do usuwania powietrza z instalacji grzewczych oraz chłodniczych. Kilkudziesięcioletnie doświadczenie i niezliczone wdrożenia produktów na instalacjach stawiają nas w gronie ekspertów w tej dziedzinie. Jednym z flagowych produktów o takim przeznaczeniu jest automatyczny odpowietrznik z serii Roboca. Robocal to jakość, niezawodność, wiedza. Oczywiście każdy producent mógłby tak powiedzieć o swoich produktach, więc rozwińmy temat i zobaczmy, co kryje się za tymi słowami.
 

Jakość naszych produktów to coś, co nas charakteryzuje i na co zwracamy szczególną uwagę, uzyskujemy ją dzięki pełnej kontroli na każdym etapie produkcji. Rozbijając na części składowe odpowietrznik Robocal mamy tu takie elementy jak:

  • korpus, który powstaje w naszej kuźni Pressco w procesie odkuwania na gorąco z odpowiednio dociętych i zabezpieczonych poprzez grafitowanie odcinków pręta mosiężnego pochodzącego z europejskich hut. Na tym etapie, kontroli podlega materiał pod względem jakości, jak również dokładność wykonania elementów
  • pływak, elementy ruchome, zamknięcie - wykonane z technopolimeru, który jest mieszanką granulatów dostarczanych do jednej z dziesiątek wtryskarek do tworzyw sztucznych, znajdujących się w hali produkcji elementów polimerowych w zakładzie Gattico. Na tym etapie badamy granulat przed jego przyjęciem na magazyn, jak również dokładność wykonania elementów
  • sprężyna oraz uszczelnienie - dostarczane przez europejskiego dostawcę, któremu postawione są takie same wymagania jakościowe jakby był częścią naszych zakładów. 

Każdy z tych elementów trafia następnie na automatyczną linię produkcyjna zaprojektowaną przez dział techniczny utrzymania ruchu firmy Caleffi. Po zmontowaniu, gotowy produkt jest poddawany testom wytrzymałościowym oraz poprawności działania, a halę montażową opuszcza już w opakowaniu. 

Niezawodność naszych produktów to cecha, która jest dla nas niezwykle ważna, dlatego projekty komponentów Caleffi powstają w centrum badawczo-rozwojowym Cuborosso w taki sposób, aby sprostały wszystkim potencjalnym zagrożeniom występującym w miejscu, gdzie ostatecznie będą pracowały. W przypadku automatycznych pływakowych odpowietrzników problemem najczęściej jest wyciek czynnika spowodowany nieprawidłową pracą pływaka oraz elementu otwierającego upust powietrza. Przyczyną takiego stanu mogą być zanieczyszczenia lub drgania instalacji. W serii Robocal trzpień upustu powietrza oraz pływak nie mają sztywnego połączenia, co eliminuje przypadkowe otwarcie podczas drgań instalacji. Pływak został zaprojektowany w taki sposób, aby zminimalizować wpływ zanieczyszczeń na pracę odpowietrznika.  

Wiedza jest wynikiem naszego doświadczenia i dobrem, którym dzielimy się z każdym naszym klientem. Przykładowo, jako jeden z nielicznych producentów tego typu elementów podajemy dwa parametry pracy związane z ciśnieniem dla każdego z naszych odpowietrzników:  

  • maksymalne ciśnienie pracy to wartość, z którą dany odpowietrznik może pracować z punktu widzenia jego wytrzymałości (w tym przypadku 10 bar).
  • maksymalne ciśnienie upustowe wskazuje wartość, do której dany odpowietrznik pracuje optymalnie. W przypadku serii Robocal mamy do zaproponowania rozwiązanie 4 bar przewidziane dla większości systemów grzewczych, jak również 6 bar które idealnie sprawdzi się  w systemach wody użytkowej. 

Skoro już się przedstawiliśmy, to teraz czas poznać się lepiej.
Zapraszamy do kontaktu z naszym działem techniczno handlowym.