07 Nisan 2020

Otomatik purjör nasıl çalışır?

Otomatik purjörler, ısıtma ve havalandırma sistemlerinde var olan havayı otomatik olarak tahliye etmeye yararlar. Bu sayede istenmeyen gürültüler, pompada oluşabilecek kavitasyon, devredeki cihazların korozyonu ve ısıtma ünitelerinde oluşabilecek bölgesel termal dengesizlik önlenmiş olur.

Çalışma prensibi;

Purjör gövdesinde biriken hava içerisinde bulunan şamandıra veya kuru yatak mekanizmasına etki ederek aşağı iter ve hava tahliye ağzının açılmasını sağlar. Purjörün doğru çalışmasına bağlı olan bu olay, sistem basıncına veya ürünün maksimum deşarj (tahliye) kapasitesine göre doğru seçilmediğinde, üründen beklenen performans alınamamış olur ve ürünün mekanizmasını bozmaya sebep olabilir. Hava tahliye edildikten sonra akışkan purjör gövdesini doldurur ve şamandıra veya kuru yatak mekanizması yukarı hareket ederek hava tahliye ağzını kapatır. Üzerinde bulunan başlık türüne göre (Standart başlık, Higroskopik güvenlik başlığı, Anti-vakum başlığı) ya tamamen kapalı olmalı ya da tam kapalı pozisyondan bir tam tur saat yönünün tersinde çevrilmelidir.

Purjörlerde sık karşılaşılan problemlerden biri de başlıktan su kaçırması veya ters basınçtan dolayı sisteme/ürüne tekrar hava girmesidir. Higroskopik güvenlik başlığı (Aquastop) içerisinde sızdırmazlık özelliği olan selüloz fiber disk bulunmaktadır. Bu yapının temeli sürekli genleşme ve kuruma performansına bağlı olarak hacim değişimine uğramasıdır. Su ile temas halinde bu özel malzeme şişerek hava geçiş ağzını kapatır; purjördeki su sızıntısının önüne geçmiş olur ve tekrar hava oluşumuyla kuruyan yapı havanın tahliye edileceği geçişe müsaade eder. Anti-vakum başlığı içerisinde bulunan mini çek-valf sayesinde ise ters basınçtan oluşabilecek bir vakum esnasında ürüne tekrar hava dolması önlenmektedir. İstenildiğinde ürünün bağlantı noktasında otomatik kapatma musluğu da kullanılabilir. Böylelikle çalışan sistemde ürüne müdahale etmek gerektiğinde, ürünün bulunduğu sistemdeki akışkan tamamen boşaltılmadan işlem yapılabilir.

Otomatik purjörler kullanıldıkları sistemlerin her zaman en üst noktasında kullanılmalıdır. Kolon hatlarının en üst noktalarında, dirsek/hat köşeleri gibi tesisatta hava birikimine uygun ortamlarda, hava-tortu ayırıcıların üzerinde, radyatör/döşemeden ısıtma dağıtım kolektörleri üzerinde ve bazı radyatörlerde de kullanılabilmektedir.