10 Ekim 2019

EKINEX: Caleffi için yeni bir kazanım

Calefffi, bina otomasyon sektöründe faaliyet gösteren ve SBS grubunun bir parçası olan EKINEX S.p.A’nın azınlık hisselerini satın alarak şirkete ortak oldu.

EKINEX, 2012 yılında KNX standartları ile bağlantılı olan, otomasyon alanında yer alan bir grup teknik uzman ile kurulmuştur. İlk sertifikalı ürün serisi geliştirildikten sonra şirket, 2014 yılında resmen pazara girdi ve bu da onu mimarlar ve iç mimarlar da dahil olmak üzere Ev & Bina Otomasyonu sektöründe faaliyet gösteren birçok oyuncu ile temasa geçirmiş oldu.

Bugün, EKINEX, dünya çapında 98 ülkede faaliyet göstermektedir. AR-GE laboratuvarları; ev otomasyon teknolojisini ve detaylara verilen önem, tasarım estetiği ile inovasyonu birleştiren evler ve binalar için kontrol sistemleri geliştirmiştir.

Bu kazanım ile Caleffi, neredeyse 60 yıldır liderlerinden olduğu tesisat ve ısıtma sektörüne giderek daha da fazla bağlı olan Ev ve Bina Otomasyon dünyasına girmiş oldu.

EKINEX CEO’su Gianni Storti, geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleşen kazanım üzerine şu yorumda bulundu: “Hızla genişleyen bir pazarın, yani bina otomasyonunun, hızla büyüyen Pazar fırsatlarını yakalaması için CALEFFI ideal bir ortak oldu. İki şirket arasında sinerji ve birçok ortak nokta var ve bunun, verimli bir işbirliğine yol açacağına inanıyoruz”.

Caleffi Grup Başkanı Marco Caleffi ise şunları söyledi: “EKINEX’e katılarak, Caleffi Grubunun dış alımlarla büyüme stratejisini sürdürüyoruz. Hızla büyüyen ev otomasyon sistemleri dünyasındaki uzmanlığı ile elektronik sistem ve ürün portföyümüzü genişletebileceğimizi fark ettik. Bu nedenle, yerel köklerimize sadık kalarak, büyümek için bu fırsatı değerlendirdik. Öncü İtalyan üretici markalar arasında bir ortaklığa yol açan bu kazanım, güvenirliliğimizi daha da arttıracaktır. Bu satın alma işleminin, tüm gruba anında güçlü bir ivme kazandıracağına emin olabilirsiniz”.

Bir kez daha, Caleffi’nin büyümesi ve genişlemesi tamamlayıcı bir uzmanlık ve benzer düşünen insanların bir araya gelmesinin bir sonucudur. Bir şirketin deneyimini ve diğerinin sistemini kullanarak dünya pazarına yeni bakış açılarını paylaşma arzusu bir gerçektir. Her iki şirketin de küresel büyüme sağlayacağını umuyoruz.